03 grudnia 2014, 07:49
Jestem alergikiem, ponieważ okres jesienno zimowy był dla mnie najtrudniejszy jak byłam dzickiem to dziś słów kilka o alergii.
Alergie mogą mieć różne oblicza i trzeba uważnie przyglądać się sobie i swojemu dziecku.
Mamy alergie skórne, pokaemowe i wziewne.
Te dwie pierwsze w sumie łatwo jest wychwycieć bo zmiany są widoczne i występują zaraz po zetknięciu z nowym proszekem (alergenem) czy po zjedzeniu danego produktu.
Jednak alergia wziewna, czesto mylona jest z przeziębieniem. A to dlatego, że obajwy ma podobne i nasila się w czasie jesienno- zimowym czyli tym najbardziej sprzyjajacym przeziębieniom.
Na co najcześciej są uczulone maluchy? Na roztocza które w ciepełku kaloryferowym i wilgotnym powietrzu, dzięki nawilżaczom maja niemal idealne waruku do rozwoju. Oraz zarodnikom grzybów plesni - która tworzy się np. przez suszenie prania w mnieszkaniu,
Niestety czynników tych nie da się w pełni zlikwidować z różnych powidów. Nalezy jednak zawsze pamiętać o odpowiednim wietrzeniu mieszkania i czestym odkurzaniu, praniu pościeli itp.
(Aha, roztocza lubią poścel i materace oraz smakują w ludzkim naskórku. Tak wiem obrzydliwe, ale prawdziwe).
A co z sierscią? Z tym bywa różnie. Przeważnie dzieci które od początku wychowywały się ze zwierzaczkiem tej alergii mnieć nie bedą. Jednak zdarzają się wyjątki i wtedy trzeba dla zwirzaka poszukać nowego dobrego domu.
JAK ROZPOZNAĆ ALERGIĘ ?
Przy alergii dziecko nie ma gorączki, a katar nie kończy się po tygodniu lecz ciagnie się i ciągnie. Właściwe leje się i leje bo katar alergiczny jest wodnisty ( zielony katar to już oznaka infekcji). Na dworze obajwy są mniej nasilone niż w domu.
Jeśli zauważymy u dziecka takie objawy warto pediatrze zasugerować, że być może nasze dziecko cierpi na alergie. Naprawdopodobniej dostanie bezpieczne leki histamionowe, coś do noska i wiezy do gardełka. A jeśli to nie pomoże przyjdzie czas na odczulanie. Jednak badania na co dziecko jest uczulone wykonuje się od 5 roku życia.
Zrowka i siły życzę :)