Co z tym ząbkowaniem?


Autor: pysia-1 | Kategorie: Dzieci  zdrowie 
Tagi: ząbkowanie  
15 marca 2016, 13:08

Dziś bedzie o ząbkowaniu. Na wasze, życzenie. Bardzo dziękuję za posówanie pomysłów i stawianie przedemną wyzwań. 
Ok, zaczynamy. 
1. Dzieci bardzo mocno śliną się kiedy maja iść im ząbki. Więc jeśli Twoje dziecko się ślni to z pewnoscią bedzie za niedługo widać biały kiełek. 
PRAWDA/ FAŁSZ
Większość dzieci faktycznie bardzo się ślini i wkłąda rączki do buzi kiedy mają im wyjść zęby. Ale niektóre w tym i mój synuś ślinią się np. w okolicach 3 miesiaca a pierwsze zęby wychodzą im dopiero koło 6 miesiecy. 

2. Pierwszy ząbek musi spojawić się gdy dziecko ma około 6 miesiecy. 
PRAWDA/ FAŁSZ 
Zarzają się maluchy które zaczynają ząbkować juz w 3 miesiacu życia , ale są i bobasy którym zęby wyjdą dopiero koło końca pierwszego roku życia. Warto jednak wiedzieć ze jeśli nie ma zebów po pierwszych urodzianch trzeba wybrać się z machum do pediatry. 

3. Ząbkowanie to coś strasznego, jak już boli to nic nie pomoże. 
PRAWDA/ FAŁSZ
Ząbkowanie dla maluszka jest bolesnym przeżyciem, bo mleczaki które powstały w kosciach przebijają dziąła.  Są jedkak w aptekach preparaty chłodzące i one czasem pomagają. 
U nas natomiast obyło się bez większego bólu. Raz chyba tylko smarowałam żelem z apteki. Ale praktycznie wszystkie zeby wychodziły w towarzystwie kataru i lużniejszej kupki. 

4. Bardzo wysoka gorączka? To noemale przy ząbkach. 
FAŁSZ
Owszem może być stan podgorączkowy, goszy sen czy lekka biegunka.  Ale wysoka gorączka i intesywna obstrukcja mają swoją przyczynę spewnoścą gdzie indziej. 

5 Kiedy pojawią się ząbki lepej odzwyczaić dziecko od jedzenia w nocy. 
PRAWDA
Takie karmienie może być przyczyną pruchnicy u dzieci. Lepiej podać dziecku wodę do picia. I nie pozwalac zasypiać mu wraz z butelką w buzi, gdyż to niszczy zgryz i w konsekswencji prowadzi do wad wymowy. 

6 Nie warto leczyć pruchnicy u maluszków. 
FAŁSZ 
Pruchnica to bolesna przypadłość to po pierwsze a podrógie nie leczona wchodzi w dziąsła i czeka, aby pojwić się na stałych zębach. 

Kilka sposóbów na łagodzenie bólu; 
1. Gryzaczki - najlepiej z płynem.
2 chłodna (nie mylić z zimna) ale przegotowana woda do pica 
3. Maści chłodzace dostępne w aptece 
4. Paracetamol - to jednak ostateczność. 

Oglądajmy bużke dziecka jeśli widać coś co nas zaniepokoji a towarzyszy temu obrazowi sily ból i wysoka gorączka warto wybrać się do lekarza. Lekarz sprawdzi czy nie zrobił się poważny stan zapalny. 

Pisząć ten tekst posiłkowałam się na artykułem Marcina Zakrzewskiego stomatologa. 





 

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz